Picasso: Guernica
Gurnica, İspanya İç Savaşı sırasında Alman Nazilerinin 26 nisan 1937 de İspanyanın Guernica kentini bombalamasının Picasso’da uyandırdığı dehşetin ilham ettiği bir resimdir. Hava hücumu 1600 kişinin ölümü ve pek çok kişinin de yaralanmasına neden olmuş ve kenti harap etmişti.
Guernica İspanyol Cumhuriyetçilerinin siparişi üzerine 1937 Paris Dünya Fuarındaki İspanya Pavyonuna konulmak için çok büyük bir duvar resmi olarak yapılmış ve Picasso bu resmi yaparken şöyle demişti:
İspanyol İç Savaşı gericilerin barışa ve özgürlüğe açtığı bir savaştı. Benim bir sanatçı olarak bütün hayatım gericiliğe ve sanatın öldürülmesine karşı sürekli bir savaşımdan başka bir şey değildir. Herhangi bir kimse benim gericilikle ve sanatın ölümüyle uyuşma içinde olduğumu söyleyememelidir ? Bütün son yıllardaki sanat çalışmalarımda ve şu anda üzerinde çalıştığım panelde, ki adını GUERNICA koyacağım, ve , çok açık olarak İspanyayı acı ve ölüm denizine batırmış olan asker fasilesine karşı duyduğum nefret ,ifade edilmektedir.

Guernica, bütün savaşların
- Iraktaki bugünkü mezalim dahil -
yıkıcı etkisini simgelemektedir
.
KÜÇÜK GALERİYE
BAS SAYFAYA
.