????????????????


Hümanist kültüre açılan küçük bir pencere

BELGELİK
3sutun'un ilgi alanındaki konularda
önemli yasa, antlaşma,
sozleşme, bildiri gibi belgeler.
Muhan Soysal Hoca’dan Bir Anı
            BAŞ SAYFA  DÜŞÜNCE ODASI  MAVİPENCERE   GÖZLEMEVİ   ARKABAHÇE   IŞIKLIYOL
                 Alıntılık      Belgelik   Yarenlik   Okumalık ‎   Bakmalık   Gezinmelik
ODTÜ İşletme'nin deli ama çok bilge, hem en sevilen, hem en nefret edilen profesörü Muhan Hocanın Strateji Yönetimi dersinin ilk saati öğretim üyelerinin bile katılımıyla geçer ki her senesi ayrı ilginçtir. Derslerinden birinden bir anekdot:


Muhan Soysal tepegöze bir Picasso resmi koyar. Herkes bakar bakar ama tarzı zaten kübik olan sürrealist resimde sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az şey vardır. Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen bişey. Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka bişeyler daha.5-10 dakka hiçbişey söylemeden sınıfı izleyen hoca, birazdan Picasso'nun resmini alıp başka bir resim koyar.
Velaskez’in ünlü Las Meninas adlı tablosu olan bu resimde, sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir küçük kız, onun saçını tarayan bir genç kız, etrafında başka genç kızlar ve bir cüce ile ön planda bir köpek, arkada kapının önünde ise bir asilzade, yanda da sehpası önünde, elinde fırça ile bir ressam bulunmaktadır.


Öğrenciler, ancak ikinci resmi görünce Picasso'nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Velaskez’in tablosuna bir gönderme olarak yapılmış olduğunu farkeder. Işte o zaman Muhan hoca hiç unutamayacağımız dersini verir:
"Hayatta hiçbirşey Velaskez'in resmi kadar belirgin ve net değildir. İş hayatı, gerçekleri size Picasso'nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso'nun resmine bakıp, Velaskez'in Meninas'ını görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kübik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkaramaktan gerçekleri hiç göremeyecek."